Kazí vám silne opotrebovaná či nefunkčná nástenná batéria radosť z kúpania a sprchovania, znemožňuje vám umyť riad? Potrebujete ju nutne vymeniť, avšak váš inštalatér nemá čas? Nezúfajte. Na inštalatéra čakať nemusíte. Výmena batérie sa môže zdať ako zložitá úloha, je to však hračka. S troškou šikovnosti to zvládnete sami aj bez predošlých skúseností. V našom článku vám ukážeme, ako nato: prevedieme vás celým procesom výmeny nástennej batérie.
Zmerajte si rozstup batérie
Než sa ponoríte do sveta vodovodných batérií s cieľom vybrať si tú pravú pre váš domov, zmerajte si rozstup medzi prívodmi teplej a studenej vody, t.j. vzdialenosť medzi stredmi otvorov v stene, kam sa batéria upevňuje. Obvykle je to 150 mm alebo 100 mm. Tento údaj je pri výbere novej batérie kľúčový: zaistíte tak jej kompatibilitu s vašimi prívodmi vody.
Kúpte si novú batériu
A môžete sa pustiť do výberu. V kamennom alebo internetovom obchode si vyberte takú nástennú batériu, ktorá naplní vaše požiadavky a bude ladiť s dizajnom vašej kúpeľne či kuchyne. Typ batérie vyberte v prvom rade podľa toho, kde ju budete používať.
- pre sprchové kúty sú vhodné sprchové batérie. Nemajú vaňový výtok, nepotrebujú ho: určené sú len pre sprchovanie. Môžu mať jeden alebo dva výstupy: spodný výstup slúži pre sprchové hadice, k hornému výstupu sa pripája sprchová tyč.
- vaňové batérie disponujú aj výtokom pre napúšťanie vane vodou. Prepínanie medzi vaňou a sprchou zabezpečuje buď klasický prepínač alebo moderný keramický prepínač, ktorý zaručuje vyššiu odolnosť aj jednoduchšie ovládanie, nezávislé od tlaku vody: stačí ním pootočiť do strany a prúd vody presmerujete tam, kam potrebujete.
- umývadlové batérie a drezové batérie majú zvyčajne dlhšie rovné rameno, rameno v tvare písmen "S" či "Z" alebo horné rameno.
Náš tip: skvelým pomocníkom pre drezy môže byť nástenná batéria Dakota od Aquaristo Style. Pýši sa elegantným dizajnom: lesklým chrómovým povrchom v kombinácii s čiernym, bielym, béžovým alebo sivým ramienkom. Zároveň je i veľmi praktická: jej horné flexibilné ramienko umožňuje väčší rozsah pohybu pre pohodlné umývanie riadu aj plnenie hlbokých hrncov či váz.
Pripravte si potrebné náradie
Batériu máte zakúpenú? Než sa pustíte do jej výmeny, uistite sa, že máte poruke všetko potrebné.
Pripravte si:
✔ vidlicový kľúč alebo kliešte s plochými čeľusťami pre uvoľnenie a dotiahnutie matíc. Pri výbere náradia dbajte na to, aby čeľuste boli šetrné k povrchu batérie.
✔ handru na zachytávanie zvyškovej vody;
✔ tenšiu handru pre ochranu povrchu batérie: ak náradie nemá ochranné plastové návleky, odporúčame pri manipulácii s maticami vložiť medzi ne a náradie tenšiu handričku. Zabránite tým poškriabaniu povrchu batérie.
Vypnite hlavný prívod vody
Pred samotnou výmenou uzatvorte hlavný prívod vody, aby ste predišli nepríjemnostiam. Pozor, v bytoch sa obvykle nachádzajú dva ventily - jeden pre teplú a druhý pre studenú vodu. Nezabudnite zatvoriť obidva. Následne otvorte páku, kohútiky či rukoväte na batérii, aby z nej vytiekla zostatková voda. Pre istotu majte v dosahu handru, ktorou utriete prípadné kvapky vody.
Demontujte starú batériu
Všetko je pripravené, môžete sa pustiť do výmeny. Prvým krokom je demontáž vašej pôvodnej batérie:
• uchopte kľúčom prevlečné matice batérie a odskrutkujte ich;
• batériu vytiahnite zo steny;
• odmontujte staré ružice z etážiek - postačí rukou, náradie nie je potrebné.

Skontrolujte vodovodné potrubie
Pred inštaláciou novej nástennej batérie skontrolujte, či je prívodné vodovodné potrubie zbavené všetkých nečistôt. Najmä pri inštalácii nového potrubia v ňom totiž môžu zostať hrubé nečistoty ako piesok, zvyšky malty a iné usadeniny. Zabránite tak možnému poškodeniu vnútorných častí vašej novej batérie. Aby ste znečisteniu úplne predišli, odporúčame inštalovať pred vodovodnú batériu do potrubia filter: zachytí aj tie najmenšie nečistoty a zabráni ich prenikaniu do batérie.
Namontujte novú batériu
Postup je jednoduchý:
• naskrutkujte etážky do 1/2" nástenky potrubia v stene;
• na etážky naskrutkujte krycie ružice tak, aby priliehali tesne k stene;
• do matíc batérie vložte tesnenia. Aby ste zabránili prenikaniu nečistôt do batérie, použite tesnenia so sitkom – zvlášť ak máte staré železné rozvody vody.
• batériu nasaďte na etážky pomocou prevlečných matíc, matice dotiahnite najprv ručne a potom ešte kľúčom. Použite primeranú silu, aby ste nepoškodili tesnenia.
• v ďalšom kroku:
a) pre umývadlové batérie alebo drezové batérie: vložte do výtokového ramienka tesnenie, ak už nie je jeho súčasťou – a naskrutkujte ramienko na vývod z tela batérie. Dotiahnite kľúčom príslušného rozmeru.
b) pre sprchové batérie alebo vaňové batérie: do sprchovej hadice vložte tesnenie a naskrutkujte ju na vývod hadice.
• následne otvorte hlavný uzáver vody;
• skontrolujte, či batéria v každej pozícii funguje správne: potočte ramienkom do strán, prepnite režim vaňa/sprcha. Skontrolujte tiež, či netečie z oblasti spojov pri otvorení a zatvorení. Zamerajte sa najmä na tesnosť prevlečných matíc.
A je hotovo :)
Výmena nástennej batérie je pomerne jednoduchá úloha, ktorú s trochou šikovnosti zvládne každý domáci majster. Nebojte sa teda pustiť do práce: ušetríte za inštalatéra, nadobudnete cennú skúsenosť a pocit zadosťučinenia z úspešne zvládnutej úlohy.